At long last, we’re proud to announce the official nominees selected by the International Academy of Web Television to honor artistic excellence and innovation in an open, democratized audiovisual medium which serves both consumers and producers more effectively than its predecessors.

The Streamy Awards, co-hosted by Tilzy.TV, NewTeeVee, and Tubefilter, are designed to properly acknowledge the exceptional talents exhibited through web television.  The Streamy Awards Ceremony - presented by Kodak® and sponsored by Episodic, Microsoft® Zune®, DailyMotion, Sony® Creative Software, Inc., and Blip.tv – will take place on Saturday, March 28th at 7:30 PM.

Chosen by the IAWTV, winners in 15 categories will be presented with awards before a live audience at the Wadsworth Theatre in Los Angeles and streamed online for audiences around the world.

Early next week, along with an announcement of the Audience Choice Awards finalists, we’ll debut a state-of-the-art web television viewing and voting experience at the brand-new Streamys.org, powered by our friends at Episodic.

Awards in craft categories will be presented at a special ceremony on Thursday, March 26th, excerpts from which will be integrated into the live show.

Members of the International Academy of Web Television reviewed episodic Web television shows submitted by the public through a free and open system from December 18, 2008 to January 23, 2009. The most nominated web series in each category was automatically selected as a finalist.  Over 100,000 public submissions were received.
Ten of the submitted series will go head-to-head starting next week to compete for the coveted Audience Choice Award.
We’ve been honored to watch this medium develop and are truly proud of the outstanding shows nominated for Streamy Awards. They showcase the quality of production across the rapidly growing industry.

And the finalists are…

Overall

Directing

Best Directing for a Comedy Web Series
Casanovas
(Casey Casseday, Geoff Bunch)
Dr. Horrible’s Sing-Along Blog
(Joss Whedon)
The Guild
(Sean Becker)
The Legend of Neil
(Sandeep Parikh)
Overkill: A Love Story
(Joshua Sternin, Jeffrey Ventimilia)

Best Directing for a Dramatic Web Series
After Judgment
(Michael Davies)
Heathens
(Jesse Petrick)
Pink
(Blake Calhoun)
Sorority Forever
(Douglas Cheney, Chris Hempel, Chris McCaleb, Ryan Wise)
With the Angels
(Mary Feuer)


Writing
Best Writing for a Comedy Web Series
Break a Leg
(Yuri Baranovsky, Vlad Baranovsky)
Childrens’ Hospital
(Rob Corddry, Jonathan Stern)
Dr. Horrible’s Sing-Along Blog
(Maurissa Tancharoen, Jed Whedon, Joss Whedon, Zack Whedon)
The Guild
(Felicia Day)
You Suck at Photoshop
(Matt Bledsoe, Troy Hitch)
After Judgment
(Michael Davies)
Best Writing for a Dramatic Web Series
After Judgment
(Michael Davies)
Battlestar Galactica: The Face of the Enemy
(Jane Espenson, Seamus Kevin Fahey, Ronald D. Moore)
Gemini Division
(Andrew Black, Lawrence Frank, Brent Friedman, Joshua Stern, Jacqueline Zambrano)
Sorority Forever
(Chris Hampel, Chris McCaleb, Ryan Wise)
With the Angels
(Mary Feuer, Jonathan Robert Kaplan, Werner Trieschmann)
Acting
Best Male Actor in a Comedy Web Series
Amir Blumenfeld — (Jake & Amir)
Rob Corddry — (Childrens’ Hospital)
Nathan Fillion — (Dr. Horrible’s Sing-Along Blog)
Neil Patrick Harris — (Dr. Horrible’s Sing-Along Blog
Sandeep Parikh — (The Guild)
Best Female Actor in a Comedy Web Series
Felicia Day — (The Guild)
Lisa Kudrow — (Web Therapy)
Megan Mullally — (Childrens’ Hospital)
Kristen Schaal — (Horrible People)
Taryn Southern — (Private High Musical)

Best Male Actor in a Dramatic Web Series
Joel Bryant — (After Judgment)
Justin Hartley — (Gemini Division)
Alessandro Juliani — (Battlestar Galactica: The Face of the Enemy)
Seth Mendelson — (Take Me Back)
Christopher Stapleton — (30 Days of Night: Dust to Dust)

Best Female Actor in a Dramatic Web Series
Rosario Dawson — (Gemini Division)
Taryn O’Neill — (After Judgment)
Rachel Risen — (The Hayley Project)
Jessica Rose — (Sorority Forever)
Tara Rushton — (KateModern)

Best Ensemble Cast in a Web Series
All’s Faire
Childrens’ Hospital
Dorm Life
The Guild
Horrible People

Best Guest Star in a Web Series
Fernando Chien — (The Guild)
Felicia Day — (The Legend of Neil)
Eva Longoria Parker — (Childrens’ Hospital)
Paul Rudd — (Wainy Days)
Tay Zonday — (Nite Fite)

Best Web Series Host
Xeni Jardin — (Boing Boing TV)
Kevin Rose — (Diggnation)
Zadi Diaz — (EPIC FU)
Alex Albrecht — (Project Lore)
Gary Vaynerchuck — (Wine Library TV)

Craft Awards

Best Editing
Backyard FX — (Erik Beck)
Dr. Horrible’s Sing-Along Blog — (Lisa Lassek)
The Guild — (Sean Becker)
Jake & Amir — (Amir Blumenfeld, Jake Hurwitz)
Tiki Bar TV — (Jeff Macpherson)

Best Cinematography
The All-For-Nots — (Jack Ferry)
Captain Blasto — (Christopher Preksta)
Dr. Horrible’s Sing-Along Blog — (Ryan Green)
The Legend of Neil — (Richard E. Stark)
Pink — (Alan LeFevre)

Best Art Direction
Captain Blasto — (Christopher Preksta)
Dr. Horrible’s Sing-Along Blog — (Alethea Root)
Gorgeous Tiny Chicken Machine Show — (Pogo Saito)
The Guild — (Leah Mann)
Tiki Bar TV — (Kim Bailey)

Best Visual Effects
Backyard FX — (Erik Beck)
Dr. Horrible’s Sing-Along Blog — (Nicholas Onstad, Jesse Siglow)
The Guild — (Doug Luberts)
Kirill — (Oliver Smyth)
The Pop — (Sevan Najarian)

Best Animation in a Web Series
Happy Tree Friends
Homestar Runner
The Meth Minute
Stickman Exodus
Zero Punctuation

Best Original Music
The All-For-Nots — (Kathleen Grace, Thom Woodley)
All’s Faire — (Thom Woodley)
Battlestar Galactica: The Face of the Enemy — (Bear McCreary)
Dr. Horrible’s Sing-Along Blog — (Jed Whedon)
The Guild — (Eanan Patterson, Don Schiff)

Best Ad Integration in a Web Series
The All-For-Nots — (Dodge Nitro)
Back on Topps — (Skype)
Blah Girls — (Vitamin Water)
Gemini Division — (Windows Mobile, Cisco Systems)
Whatever Hollywood — (PopChips)

Best Artistic Concept in a Web Series
Red vs. Blue: Reconstruction
Stephen King’s N
The Ten Commandments
Wreck & Salvage
You Suck at Photoshop

Congratulations to all finalists and to everyone creating great content for the web!